ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ :: Προγράμματα - Αρχείο | Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2016: «Βία και Ανεκτικότητα»

Συμμετέχοντας στον φετινό εορτασμό για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς (23-25 Σεπτεμβρίου 2016) με θέμα «Βία και Ανεκτικότητα», η Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας διοργανώνει στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας θεματικές ξεναγήσεις διάρκειας 60 λεπτών που απευθύνονται σε μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων του Δημοτικού (Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄), του Γυμνασίου και του Λυκείου. Οι ξεναγήσεις θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου και θα συνεχιστούν μέχρι και την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016, καθημερινά: 9:00-10:00 και 10:15-11:15.

Επιλεγμένα αντικείμενα της μόνιμης έκθεσης του μουσείου, που περιγράφουν το φετινό θέμα του εορτασμού, θα μας αποκαλύψουν τις μικρές τους ιστορίες, σκιαγραφώντας διάφορες πτυχές της ζωής των αρχαίων Θεσπρωτών, ενώ παράλληλα θα γίνουν η αφορμή για να συζητήσουμε για παραδείγματα βίας και ανεκτικότητας, συγκρούσεων και συναντήσεων πολιτισμών, συναινέσεων και αντιδικιών, σε διάφορες στιγμές της ιστορίας της Θεσπρωτίας.

Στόχος της συγκεκριμένης δράσης είναι η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, η ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς που στηρίζονται στην κατανόηση και την αποδοχή σε οτιδήποτε είναι ξένο ή παρεκκλίνει από τις νόρμες και τα «καθεστώτα» κάθε εποχής.

Για συμμετοχή στις ξεναγήσεις είναι απαραίτητη η τηλεφωνική κράτηση στα τηλέφωνα 2665 0 21417, 28539 (Δευτέρα έως Παρασκευή). Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Στο πλαίσιο του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς η είσοδος στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας το Σαββατοκύριακο 24~25 Σεπτεμβρίου θα είναι ελεύθερη για το κοινό.