Εκθέσεις :: Αρχείο Εκθέσεων | «50 Χρόνια Αστερίξ. Ο Αστερίξ στη Θεσπρωτία»

Περιοδική/Φιλοξενούμενη έκθεση

Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας, 9 Φεβρουαρίου έως 1 Απριλίου 2012.

Η έκθεση περιλαμβάνει τριάντα τέσσερις (34) πλάκες σχεδιασμού σε κάδρα, αφιερωμένα στα τεύχη του Αστερίξ που έχουν κυκλοφορήσει από το 1959 έως το 2009, καμβάδες και ταμπλώ με πληροφορίες για τους δημιουργούς των ηρώων, βινιέτες εμπνευσμένες από το κόμικ, καθώς και μία κατασκευή με δραστηριότητες για παιδιά. Χάρτινες φιγούρες των ηρώων έχουν ενσωματωθεί στις αίθουσες της μόνιμης έκθεσης του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας ώστε να συνδεθούν με σχετικά εκθέματα και να αφηγηθούν με το δικό τους μοναδικό τρόπο την ιστορία της αρχαίας Θεσπρωτίας.

Η έκθεση πλαισιώνεται με ειδικές προβολές κινουμένων σχεδίων, παρουσίαση Power Point για τους ήρωες και μουσική από τις ταινίες του Αστερίξ, ενώ προβάλλεται και ένα σύντομο βίντεο από το αφιέρωμα του Ακροβατικού αεροπορικού σμήνους επιδείξεων ακριβείας της γαλλικής πολεμικής αεροπορίας για τον εορτασμό των 50 χρόνων του Αστερίξ στη Γαλλία, το 2009.

Αρχείo/α